Restorers Essex CCK246K Freestanding Tub Faucet Package & Supply Lines
Distinguished for its elegance, sophistication, and exquisite architecture, this freestanding tub faucet is the perfect fixture for any traditional home. Allow it to both complement your freestanding tub and act as a beautiful ornamental piece in your bathroom. As the perfect accompaniment to your tub, the Essex freestanding clawfoot tub faucet with water supply lines and valves will surely complete your refined bathroom decorum with the help of its premium, glistening finish and hand shower. The solid brass construction also makes for a heavy, quality made product. Includes hand shower with porcelain handle and 59" hose.
Specifications
| Brand | Restorers |
| Center to Center | 6" |
| Height | 28" |
| Length | 9" |
| Material | Brass |
| Style | Traditional |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 11 1/16" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like